Women’s Reporting Point, čiji je domaćin ECPMF, omogućuje žrtvama da anonimno prijave prijetnju. Prijava će biti tretirana s najvećom pažnjom i diskrecijom, jamče iz organizacija, a njome će se baviti ženski dio zaposlenika. Prijetnje će se sakupljati u bazu podataka (naravno, bez imena novinarki) i tvorit će temelj za analizu opsega tog problema u Europi. Projekt podržava i FNSI, talijanska članica EFJ-a.
Inicijativa je odgovor na porast broja novinarki koje su suočene s nasiljem zbog spola i s online prijetnjama. Premda je ta vrsta nasilja u porastu, istraživanja govore da ga žrtve često oklijevaju prijaviti, posebno one online.
U globalnoj anketi International News Safety Institutea pokazalo se da je manje od trećine napada na novinarke prijavljeno bilo poslodavcu, policiji ili drugim organima vlasti. Gotovo dvije trećine (64.8%/) od 921 ispitanih je reklo da su “doživjele poniženje, prijetnje ili nasilje u vezi sa svojim radnim mjestom”.
„Moramo pružiti podršku našim kolegicama, braniti ih i omogućiti da se čuje njihov glas. šikaniranje i nasilje usmjereno na žene ne može se tolerirati”, kaže Mogens Blicher Bjerregård, predsjednik EFJ-a. “Online prijetnje često ignoriramo, ali su one u porastu i postaju prijetnja i novinarima i novinarskim slobodama. S takvim prijetnjama se treba ozbiljno pozabaviti”, dodao je.
Na nedavnoj konferenciji na kojoj je sudjelovala Dunja Mijatović, OSCE-ov predstavnik za slobodu medija, predstavnici EFJ-a i drugi međunarodni stručnjaci, zaključeno je da su novinarke suočene s rastućim online prijetnjama. Budući da su izdvojene i izložene uvredljivim komentarima, mnoge novinarke se dvoume oko tema kojima su se odlučile baviti. Na taj način takvi napadi postaju jasna i prisutna prijetnja slobodi medija i društva u cjelini. OSCE je izdao čitav niz preporuka o suzbijanju online vrijeđanje novinarki.
Izvor: EFJ