Smisao "Lex AP-a" nije u tome da osigura pošteni sudski postupak, nego da zaštiti od progona i javnog difamiranja korumpirane nositelje vlasti. Važno je da se alat koji je izvorno bio namijenjen likvidaciji izabranih protivnika prestane upotrebljavati protiv dojučerašnjih korisnika, piše Viktor Ivančić za Novosti.
Tri opscenosti
15.03.2024.
Link na članak
Sada, kad je famozni "Lex AP" u konačnoj verziji napokon izglasan u Saboru, kako bismo tu operaciju vlasti mogli nazvati?
Najprikladnije ju je nazvati udruženim zločinačkim pothvatom (UZP) uperenim protiv demokracije i slobode štampe. Kao što se ispravno navodi u otvorenom pismu Hrvatskog novinarskog društva, koje je supotpisalo 18 glavnih urednika informativnih medija, radi se o udaru na javni interes i novinarsku profesiju, te o otvorenom napadu na zviždače. Sudionici UZP-a su HDZ i partije koje s tom strankom koaliraju radi održavanja autoritarne vladavine.
Nije li udruženi zločinački pothvat (UZP) suviše oštar naziv za postupak koji je, ipak, proveden kroz tzv. parlamentarno-demokratsku proceduru?
Naprotiv, termin je previše blag. Pogotovo kada znamo da je korištenje "demokratskih procedura" za opstrukciju demokracije odavno postala rutinska praksa vladajuće klase. To, međutim, nije jedini nastrani element u ovoj priči. Operacija "demokratskog" nametanja antidemokratskog "Lex AP-a" mogla bi se dakle opisati i preciznije: kao udruženi zločinački pothvat (UZP) s nekoliko dodanih opscenosti.
Koje su to opscenosti?
Prva se tiče toga da su UZP-ovci u sporni zakonski paragraf naknadno dodali odredbu po kojoj novinari zbog "neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje" ne mogu biti izloženi kaznenome progonu, nego će kazne biti rezervirane samo za zviždače. UZP-ovci time tobože dokazuju da nemaju ambiciju ograničavati slobodu štampe, a zapravo produbljuju svoj zločin, time što ga cinično prikrivaju.
Kako ga prikrivaju?
Najprije, novinari ne mogu biti zbiljski slobodni ako su njihovi izvori kriminalizirani. Zatim, kao što se precizira u pismu HND-a, zahvaljujući "Lex AP-u" organi gonjenja će novinare moći pozivati na informativne razgovore, pretraživati im stanove, kopirati telefonske kontakte, presretati elektronsku poštu, oduzimati mobitele, laptope i arhivu koja se u njima nalazi... U tom lancu represije najmanje je važno što novinare neće biti moguće još i posjesti na optuženičku klupu. Na optuženičkoj klupi završit će zviždači. Ili, još gore: zbog straha od trogodišnje zatvorske kazne, prestat će dojavljivati slučajeve korupcije i zloupotrebe vlasti, što i jest svrha "Lex AP-a".
Cijeli tekst možete pročitati na portalnovosti.com.