U kategoriji tisak i internet Ocjenjivački odbor najboljim je ocijenio pristigle radove novinarke Jutarnjeg lista Tanje Rudež izdvojivši posebno tekst pod naslovom „Hrvat koji čisti oceane“, objavljen 22. kolovoza 2016.godine. Riječ je o zanimljivoj priči o revolucionarnom sustavu za eliminaciju i prikupljanje plastičnog otpada iz mora koji je izumio Nizozemac hrvatskog podrijetla Boyan Slat, čiji otac živi u Istri.
Nagradu za najbolji televizijski rad dobio novinar Nove TV Ivan Čorkalo, za prilog „Smeće u Jasenovcu“, objavljen u emisiji „Provjereno“ Nove TV, 27. listopada 2016. godine. Kolega Čorkalo je krenuo u istraživački pohod nakon dojave mještana Jasenovca da se četvrtkom i petkom navečer te praznikom mjestom širi nesnosan smrad. Nakon priloga brojne su inspekcije izašle na teren i otkrile nepravilnosti, te je nekim tvrtkama odmah zabranjeno odlaganje otpada, navodi se u obrazloženju nagrade.
Među pristiglim radovima u kategoriji radio Ocjenjivački odbor najboljim je ocijenio emisiju „Čuvarkuća“, novinarke sisačkog Radio Quirinusa Tee škrinjarić, emitirane 4. veljače 2017. Radio Quirinus s emisijom „Čuvarkuća“ ostavio je poseban dojam zbog raznolikosti sugovornika, zbog izuzetnog pristupa djeci predškolskog uzrasta, njihovog promišljanja o okolišu i poruke o značaju edukacije od malih nogu, ocijenio je odbor.
Ove se godine po prvi puta dodijelila nagrada za najbolju fotografiju - fotoreportažu, a ona je pripala Mirku Jankoviću, fotoreporteru časopisa Sensa za fotoreportaže „Život na održivom imanju“ objavljene u listopadu 2016. godine. Reportaže poput Jankovićeve, o autohtonoj turopoljskoj kući pretvorenoj u ekološko reciklirano imanje, prema mišljenju Ocjenjivačkog odbora, pozitivno utječu na svijest građana i njihovu edukaciju.
Nagrade Velebitska degenija dodjeljuje Zbor novinara za okoliš uz podršku Hrvatske elektroprivrede još od 1999. godine, podsjetila je predsjednica Zbora novinara za okoliš i predsjednica Ocjenjivačkog odbora Silva Celebrini. „Kada smo pokretali nagradu, nismo niti sanjali da će ona trajati ovako dugo i da ćemo primati na desetke sjajnih prijava. Danas, na žalost, nema puno specijaliziranih novinara, pa tako ni u području zaštite okoliša, ali vidimo da je tema održivog razvoja sve popularnija i njome se bavi sve više novinara“, rekla je Celebrini.
Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković naglasio je da je „posebno važno stimulirati novinare koji obrađuju teme zaštite okoliša jer je to jedno od rijetkih područja u kojima novinari mogu biti angažirani, a da pritom ne krše pravila novinarske profesije“.
Na natječaj je stiglo 17 radova u kategoriji tisak i Internet, 14 radova u kategoriji televizija, 5 radova u kategoriji radio te 10 radova u kategoriji fotografija/fotoreportaža.
Ocjenjivački odbor Zbora novinara za okoliš HND-a za nagrade Velebitska degenija za 2016. godinu, u skladu s propozicijama natječaja, radio je u sastavu: Silva Celebrini, predsjednica Odbora i predsjednica Zbora novinara za okoliš HND-a, Darko Alfirev iz HEP-a, Lidija Komes, novinarka i veleposlanica Hrvatske za Europske destinacije izvrsnosti, Darko Horvatić, urednik na HTV-u, Nada Kolega iz HOPS-a, Marina Bujan, novinarka Hine i Davorin Marković, iz Hrvatske agencije za zaštitu okoliša i prirode.
Povjerenstvo je odluke o dodjeli nagrada donijelo je većinom glasova.
Detaljana obrazloženja nagrada i popis dosadašnjih dobitnika možete pogledati ovdje.