Lex AP, odnosno članak 307.a Kaznenog zakona izglasan je u Saboru. Stupit će na snagu osam dana od objave u Narodnim novinama, taman pred izbore. Riječ je o članku koji se odnosi na 'neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje'. Primjera radi, to bi bile poruke između Josipe Rimac i novog glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića ili one u kojima se spominje 'AP'. Nakon pritiska javnosti i zbog straha da im zakon neće proći na Ustavnom sudu, vladajući su u njega ubacili da novinari ne mogu biti počinitelji niti poticatelji, i da se zakon ne primjenjuje kad je u javnom interesu.
Pravnici o Lex-u AP: 'Besmislen je. O javnom interesu odlučiti treba sud, ne državni odvjetnik'
14.03.2024.
Link na članak
- Ovo je jedan od najcrnijih dana za Hrvatsku, ovo je crni mrak. Mi ćemo ići na provjeru ustavnosti ovog zakona - govori predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko.
HDZ tjednima uvjerava da novinare štiti članak. 262 Zakona o kaznenom postupku koji novinare i urednike izuzima od privremenog oduzimanja bilježaka. Međutim isti zakon kaže da novinari i urednici nisu izuzeti u slučaju kršenja trenutnog članka Kaznenog zakona 307. koji govori o zaštiti tajnosti postupka.
- Kad se radi o tom novom kaznenom djelu to nije iznimka prema kojoj bi mogli poduzeti mjeru ispitivanja ili pretresa novinara. Državno odvjetništvo ne bi smjelo pokretati postupke u tom slučaju, to je razlog za odbacivanje kaznene prijave. što je javni interes? Pa to jesu informacije koje objavljuju novinari jer je vaš posao u javnom interesu - govori profesorica Zlata Đurđević.
Cijeli tekst možete pročitati na 24sata.hr.