Nadalje u priopćenju se navodi da se u Srbiji ustalila ta praksa koja ima „pogubne posljedice“ na politički dijalog, kako van, tako i tijekom izborne kampanje.
-Politički akteri selektivno prihvaćaju gostovanja, odnosno davanje izjava medijima. Kada to rade javni dužnosnici oni tim činom uskraćuju Ustavnom član 51 zajamčeno pravo na informiranost građana, stoji u priopćenju.
Ta organizacija je naglasila da je tijekom izborne kampanje, obaveza svakog kandidata za zastupnika ili odbornika da na neselektivan način prihvati poziv medija i odgovara na pitanja koja su postavljena na profesionalan način, koji pomaže građanima da putem medija dobiju neophodne informacije koje će im pomoći pri odluci za koga će glasati na izborima, što je ključna uloga medija u izbornom procesu prema ODIHR standardima.
Iz Ureda za društvena istraživanja su naglasili da je obaveza svih medija da neselektivno svim izbornim listama omoguće da predstave svoje programe i stavove na teme koje su od suštinskog značaja za građane Srbije, koji će 17. prosinca glasati na lokalnim, pokrajinskim i parlamentarnim izborima.
Pozvali su medije da im se obrate u slučajevima kada su predmet odbijanja od strane sudionika izbornog procesa, kao i sve sudionike izbora ako smatraju da su zapostavljeni u nekom od medija.
Izvor: nuns.rs.