-Još jednom, nezavisni novinari koji pokušavaju da izvještavaju o protestima u Srbiji, postaju meta srpskih vlasti, pro-vladinih medija i trolova, koji ne samo da im onemogućavaju izvještavanje, već ih i klevetaju kroz mrziteljske izjave i manipulirane video snimke. Stojimo uz hrabre novinare Srbije i pozivamo nadležne da osiguraju njihovu sigurnost, navodi u priopćenju Ma Tida, predsjednica Komiteta PEN International-a za pisce u zatvoru.
Okidač za najnovije proteste bio je incident 1. studenog 2024. godine, kada je 15 osoba poginulo, a nekoliko je ozbiljno povrijeđeno nakon urušavanja betonskog krova renovirane željezničke stanice u Novom Sadu, na sjeveru Srbije.
Mnogi su optužili vlast za ovu nesreću, navodeći korupciju i nesposobnost. Od tada, desetine hiljada ljudi sudjeluju u protestima predvođenim studentima širom zemlje, tražeći transparentnost i odgovornost.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i premijer Srbije su dali ostavke, a protesti ne pokazuju znakove opadanja.
Dana 3. veljače 2025. godine, Advokatska komora Srbije proglasila je štrajk advokata u trajanju od mjesec dana u znak solidarnosti, što je zaustavilo pravosudni sistem.
Protestanti tvrde da su provladine grupe pokušale da eskaliraju nasilje tokom uglavnom mirnih protesta, u pokušaju da ih ometaju i potkopaju. Provladini mediji negativno izvještavaju o protestima i objavili su lične podatke nekih sudionika, što izaziva zabrinutost za njihovu sigurnost.
Konkretno, u siječnju 2025. godine, prikazivanje predstave Olivere Frljića „Zoran Đinđić“ na Univerzitetu u Beogradu, o bivšem premijeru Srbije Zoranu Đinđiću, koji je ubijen 2003. godine zbog svog pro-demokratskog stava i borbe protiv organiziranog kriminala, demonizirano je na društvenim mrežama i tabloidi su je prikazali kao još jedan primer toga kako studenti vrijeđaju i izdaju Srbiju.
Predsjednik Aleksandar Vučić je optužio studente da novac primaju iz inostranstva i optužio strane medije da lažu o protestima. Novinari u Srbiji su spriječeni da izvještavaju o protestima, a provladini mediji ih klevetaju. Među onima koji su postali mete je i srpski novinar Zoran Kesić, koji je prijavio najmanje 200 prijetećih grafita širom Beograda, povezujući ih s tragedijom u Novom Sadu, što je izazvalo žalbu Udruženja nezavisnih elektronskih medija (ANEM).
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) zabilježilo je više od 30 slučajeva napada, verbalnih prijetnji i zastrašivanja novinara od strane javnih zvaničnika, službenika sigurnosti i pojedinaca samo u januaru 2025. godine.
Izmijenjeni video, objavljen 3. ožujka 2025. godine i široko podijeljen na društvenim mrežama, prikazao je glumce Marka Janketića i Mirjanu Karanović, novinare Zorana Kesića, Jelenu Obućinu i Marka Vidojkovića, dramaturginju Biljanu Srbljanović i povjesničara Milana St. Protića, koji su bili prikazani kao podržavatelji nezavisnosti Kosova i označeni kao izdajice.
Neki od sudionika u ovom videu prijavili su da su dobili prijetnje smrću. Parlamentarni izbori na Kosovu zakazani su za 9. veljače, usred rastućih tenzija s etničkim Srbima u toj zemlji i samom Srbijom.
Međunarodni PEN centar poziva srpsku vlast da ispuni svoje nacionalne i međunarodne obaveze da osigura pravo na slobodu izražavanja i mirno okupljanje i da osigura da novinari, pisci i aktivisti mogu da se izjašnjavaju i informiraju bez straha od odmazde.
Izvor: nuns.rs.