Antolić je nagradu za novinara godine zaslužio praćenjem hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, gdje je je dolazio do važnih vijesti - od one o kineskim ponuđačima za gradnju Nacionalnog stadiona preko informacija o hrvatskoj početnoj postavi za svaki nastup, te je davno prije službene objave došao do otkrića da je reprezentativac Nikola Kalinić morao napustiti kamp selekcije. Uz sasvim konkretan rad na knjizi izbornika Zlatka Dalića, Antolić je Svjetsko prvenstvo dočaravao vrlo precizno, nošen pozitivnim nabojem, ali i dostojnom mjerom kritičnosti bez koje novinar nije novinar. Nagradu je Antoliću uručio Krešimir šamija, zamjenik državne tajnice Središnjeg državnog ureda za sport i izaslanik predsjednika Vlade RH.
Poznati komentator Anton Samovojska dobitnik je nagrade za životno djelo. Ovaj rođeni Dugorešanin počeo je raditi kao novinar 1977.godine u sportskoj rubrici Večernjeg lista, potom je bio novinar i urednik u Vjesniku i Sportskim novostima, a u zadnje vrijeme radi kao stručni komentator na HTV-u, pa i nakon umirovljenja nogometni navijači i dalje uživaju u Antonovim stručnim komentarima i crticama iz bogate karijere. Samovojska je dobio nagradu iz ruke izaslanice Predsjednice Republike Hrvatske Mirjane Hrge.
Posebno priznanje HZSN-a za suradnju s medijima zaslužio je Zlatko Dalić, koji je s hrvatskom nogometnom reprezentacijom kreirao senzaciju na Svjetskom prvenstvu, ali i ujedinio cijelu naciju. Dalić je svojim primjerom skromnosti i poniznosti privukao velike simpatije javnosti, a od prvog dana mandata uspostavio je kvalitetan odnos s medjima, da bi u suradnji sa Sportskim novostima i nagrađenim Antolićem napisao knjigu "Rusija naših snova“, zbog čega su i Sportske novosti dobile priznanje za izdavaštvo.
"Jako sam ponosan na našu suradnju s medijima, posebice na Svjetskom prvenstvu i nadam se da će se ta suradnja nastaviti. Mi ćemo prihvatiti svaku kritiku, ali samo da je dobronamjerna", kazao je Dalić, koji je priznanje dobio iz ruku predsjednika Međunarodne udruge sportskih novinara (AIPS) Giannija Merla.
Igor Kralj iz Pixsella dobitnik je priznanja za fotoreportera godine, a zaslužio ga je upečatljivim fotografijama sa Svjetskog nogometnog prvenstva, ali i Europskog rukometnog prvenstva, Davis Cupa, Hanžekovićevog memorijala i mnoštva drugih natjecanja. Priznanje za fotografiju godine otišla je Dragi Sopti iz Hrvatskog nogometnog saveza za fotografiju na kojoj šime Vrsaljko leži na hrvatskoj zastavi nakon polufinalne pobjede protiv Engleske. I Međunarodno udruženje sportskih novinara (AIPS) Soptinu je fotografiju uvrstilo na četvrto mjesto u kategoriji najboljih sportskih fotografija godine.
HZSN je priznanje za radijsko novinarstvo dodijelio Krešimiru Gotlinu iz Hrvatskog radija, a kao i većina nagrađenih, i on je priznanje zaslužio praćenjem Svjetskog prvenstva u Rusiji. Gotlin je na osebujan način slušateljima je dočarao atmosferu iz gradova, trgova i tribina na kojima su bili hrvatski navijači, dočarao je navijačku strast, prezentirao najljepši dio ruske nogometne priče i uobličio to u iznimno pitki i slušani glazbeno-govorni uradak.
Priznanje za novinski intervju otišlo je Zlatku Karlu iz Sportskih novosti za razgovor s legendarnim košarkaškim trenerom Boškom Pepsijem Božićem, odrađen u staračkom domu. HTV-ova "Zabivaka" dobila je priznanje za TV-emisiju, a njezin urednik Marko šapit uz stručne komentatore Joška Jeličića, Roberta Prosinečkog, Stipu Pletikosu, Antona Samovojsku i Matea Beusana te uz brojnu TV-ekipu sjajno su dočarali uspjeh hrvatskih nogometaša na SP-u u Rusiji.
Priznaje za promicanje sporta pripalo je Radici Jurkin, voditeljici Odjela za komunikaciju i multimedije Hrvatskog olimpijskog odbora, koja je zaslužna za utemeljene Knjižnice HOO-a, jezgre budućeg multifunkcionalnog informacijsko-dokumentacijskog centra za sportaše i sportske djelatnike. Priznanje za press službu dobio je Alen Lesički, glasnogovornik GNK Dinama, dok je zadarski Portal sport 023 dobitnik priznanja za lokalno novinarstvo.
Istodobno je Hrvatski zbor sportskih novinara (HZSN) proslavio prigodnom svečanošću 70 godina postojanja na kojoj su se okupili brojni hrvatski sportski novinari, ali i brojni sportaši, sportski djelatnici i uglednici.
Prije točno 70 godina u Zagrebu je 1949. godine osnovana Sekcija sportskih novinara Hrvatske, prvi predsjednik bio je Miroslav Habunek, a glavni tajnik Zvone Mornar. Otad je kroz ovu udrugu prošao niz legendi hrvatskog sportskog novinarstva, a HZSN je odao posebnu počast za petoro bivših predsjednika. Tako su posebni Trofej HZSN-a dobili Milka Babović, Miroslav Rede, Darko Kolombo, Slavko Cvitković i Zoran Kovačević, a odana je i počast preminulim čelnicima Habuneku, Mornaru, Žarku Susiću, Stanku Kučanu, Ivici Vukotiću i Darku Draženoviću.
"Prije 70 godina naši su prethodnici imali ideju, imali su želju ujediniti sportske novinare u zajednicu u kojoj će biti bolji i uspješniji, u kojoj će se zajedno skrbiti o uvjetima rada za novinare i o jačoj brizi društva za sport. Povezali smo se s Europom i sa svijetom, ali i učvrstili dobre odnose u Hrvatskoj, otkrili kako to možemo bolje i jače", kazao je predsjednik HZSN-a Jura Ozmec.
Jubilej je uveličao i predsjednik Svjetske udruge sportskih novinara (AIPS) Gianni Merlo, koji je istaknuo važnost sportskog novinarstva.
"Nekad je sportsko novinarstvo spadalo u tzv. B kategoriju među novinarima, a danas svjedočimo da je itekako važan subjekt, čak i u međunarodnoj politici. Kolega Ozmec i ja smo nedavno posjetili Sjevernu Koreju i tamo napravili preko sporta ono u čemu je politika zakazala. Ja sam osobno iskreno navijao za Hrvatsku na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, pogotovu jer se Italija nije plasirala, a Jura Ozmec je kao glavni tajnik i blagajnik u AIPS-u praktički moja desna ruka u AIPS-u", kazao je Merlo.
Svečanost se održala pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, u čime je ime nazočila posebna izaslanica Mirjana Hrga. Nazočili su još zamjenik državne tajnice Središnjeg državnog ureda za šport Krešimir šamija, zamjenica gradonačelnika grada Zagreba Jelena Pavičić-Vukičević, glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Josip Čop, predsjednik Svjetske udruge sportskih novinara (AIPS) Gianni Merlo, predsjednik Europske udruge sportskih novinara Charles Camenzuli, predsjednik Udruge sportskih novinara jugoistočne Europe (SEESJA) Boško Trpeski, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko i predstavnici nacionalnih organizacija sportskih novinara još osam zemalja s kojima HZSN održava izvanredne odnose.
Autor: Hina