Kako navode iz CPJ oni istražuju sva izvješća o ubijenim, ozlijeđenim ili nestalim novinarima i medijskim radnicima u ratu, uključujući one ozlijeđene kada su se neprijateljstva proširila na susjedni Libanon.
-CPJ naglašava da su novinari civili koji obavljaju važan posao u ovim teškim i kriznim vremenima te ne smiju biti meta zaraćenih strana, rekao je Sherif Mansour, programski koordinator CPJ-a za Bliski istok i Sjevernu Afriku te dodao kako novinari diljem regije daju velike žrtve kako bi medijski pokrili ovaj tragični sukob. - Posebno oni u Gazi platili su, i nastavljaju plaćati, danak bez presedana i suočavaju se s velikim prijetnjama. Mnogi su izgubili kolege, obitelji i posao te su bili prisiljeni pobjeći tražeći sigurnost u situaciji kada nema sigurnog utočišta ili izlaza, kazao je Mansour.
Do 3. studenog, preliminarne istrage CPJ-a pokazale su da je najmanje 36 novinara i medijskih radnika stradalo od sveukupno procijenjenih 10.000 ubijenih od početka rata 7. listopada.
Izraelske obrambene snage (IDF) izjavile su za novinske agencije Reuters i Agence France Press da ne mogu jamčiti sigurnost njihovim novinarima koji djeluju u Pojasu Gaze, nakon što su spomenute agencije zatražile jamstva da njihovi novinari neće biti meta izraelskih napada, izvijestio je Reuters.
Novinari u Gazi suočeni su s posebno velikim rizicima dok pokušavaju pokriti i pratiti sukob te su suočeni s izraelskim kopnenim napadom na grad Gazu, razornim zračnim napadima, prekinutim komunikacijama i nestankom struje.
Više možete pročitati na cpj.org.