EFJ i BHN osuđuju nered koji je doveo do prekida emitiranja FTV-a, u kontekstu neodgovornog političkog uplitanja suprotnog javnom interesu. Pozivamo novinare dva javna emitera da zatraže ostavku svog menadžmenta, koji se čini nesposobnim da se odupre političkom pritisku i garantira financiranje i nezavisnost javnih medija.
„Pozivamo organe javne vlasti da garantiraju financiranje i nezavisnost javnih medija BHRT, FTV i RTRS, čije postojanje doprinosi medijskom pluralizmu i koji imaju suštinsku ulogu čuvara demokracije, posebno osuđujući korupciju i loše upravljanje u javnosti“, rekla je predsjednica EFJ-a Maja Sever, koja će u nedjelju u Sarajevu sudjelovati na konferenciji za novinare na tu temu.
Nakon nedavne misije MFRR-a (Media Freedom Rapid Response) u Bosni i Hercegovini, EFJ je već osudio nestabilno financiranje i nedostatak nezavisnosti javnih medija. Rizik od samouništenja BHRT-a intenzivirao se početkom ove godine, što je dovelo do toga da menadžment donosi odluke suprotne javnom interesu.
“Potpuno je neshvatljivo da dva javna emitera, sa sjedištem u Sarajevu i smještenim u istoj zgradi, ucjenama i drastičnim mjerama kao što su ukidanje programa ili uskraćivanje javnog novca rješavaju važna pitanja javnog emitera i financijskog opstanka”, reagirao je Upravni odbor Udruženja/Udruge BH novinari .„Nezakonite i nerazumne odluke dvaju rukovodstava predstavljaju direktno kršenje prava građana na slobodu informiranja i pristup informacijama od javnog značaja, kao i povredu prava zaposlenih na slobodne, plaćene i dostojanstvene uvjete rada.
Izvor i foto: EFJ