Aktualno

Aktualno - analize

Kreiranje zone kaosa koja ugrožava sigurnost novinara

Piše: Ivica Buljan

Nepoznati počinitelj na ulazu u Hrvatsko novinarsko društvo ostavio je poruku "Za dom spremni", a nešto prije kod zgrade u kojoj su smještene redakcije N1 Televizije, Net.hr-a i Telegrama osvanuo je grafit ''Smrt novinarima''. Kolegici Gordani Grgas taksist je poručio kako novinare treba ubiti, Domagoju Zovaku stalno pristižu prijeteće poruke i vulgarne uvreda…  I to je samo dio, reklo bi se, sustavnih napada, prijetnji i pritiska upućenih novinarima, što je usporedivo s onim najcrnjim vremenima za novinare s početka i iz sredine devedesetih.

22.03.2019.

Zašto premijer nije izašao pred tisuću novinara i rekao im da nemaju problema

Piše: Ivica Buljan

Banalizirajući u svojim izjavama prosvjed novinara, premijer Andrej Plenković iskazuje nevjerojatnu dozu bahatosti, ali i nezainteresiranosti za stanje u javnom prostoru. Braneći se i ograđujući sve više floskulama i odmahivanjem rukom, čini se da je Andrej Plenković dosegao svoj plafon u političkoj areni i da više ne zna kako funkcionirati niti rješavati probleme, nego ih samo gurati ispod tepiha nadajući se, kao i mnogi prije njega, da neće izbiti na površinu. 

05.03.2019.

Od sudova kao komisija za ćudoređe do opasnih presedana

Piše: Jurica Pavičić

Kasnih osamdesetih, u doba kad sam počeo objavljivati svoje prve novinske tekstove, među novinarskim je doajenima tadašnje „Slobodne Dalmacije“ postojala uzrečica koju su rado ponavljali uz kavu (i da se ne lažemo pelin i vekju). Uzrečica je glasila: „jebo novinara kojeg nikad nije bio na sudu.“

27.02.2019.

NEOVISNI LOKALNI MEDIJI U RALJAMA PRAVOSUĐA

Piše: Robert Mihaljević, glavni urednik Podravskog list

Dok se u našoj maloj redakciji atavistički strah i autocenzura danas nožem mogu rezati, premijer nam nekidan poručuje da dramatiziramo. No, drame tu odavno nema, dragi prajministre. Tek borba za goli opstanak prožeta elementima farse, lakrdije i groteske. Ako se vas bude pitalo, to je borba s izvjesnim ishodom

11.02.2019.

Gutiérrez: Situacija s tužbama HRT-a je suluda

Razgovarala: Barbara Matejčić

Ricardo Gutiérrez glavni je tajnik Europske federacije novinara (EFJ), najveće europske novinarske organizacije koja se bori za profesionalna prava novinara i promiče slobodu izražavanja, pravo na informiranje, kvalitetno, nezavisno, pluralističko novinarstvo te pristojne radne uvjete za novinare. Došao je nakratko u Zagreb kako bi sudjelovao na okruglom stolu ‘Novinarstvo pred sudom‘ u organizaciji Hrvatskog novinarskog društva. Tom prilikom smo razgovarali s Ricardom Gutiérrezom.

09.02.2019.

Tužbe koje će doći na naplatu

Piše: Ivica Buljan

 

Tridesetak tužbi teških milijun i 480 tisuća kuna trebale bi zaštiti čast i ugled HRT-a. Tako proizlazi iz postupaka čelnika HRT-a, koji su i sami vjerojatno zatečeni tim brojkama, jer su se na saborskom Odboru za medije nemušto i ucjenjivački branili da će od tužbi odustati ako se povuku izjave o cenzuri na javnoj televiziji.  

 

25.01.2019.

Izmjene i dopune Statuta koje bi trebale olakšati funkcioniranje HND-a

Piše: Tihomir Ponoš

Prosinac 2018. godine bit će treći uzastopni prosinac u kojem će Skupština HND-a raspravljati o manje-više istom prijedlogu izmjena i dopuna Statuta. U prosincu 2016. godine prijedlog nije usvojen, a između Statuta i usvajanja ispriječio se ručak nakon kojega je otišlo (pre)više delegata, pa Statut nije dobio potreban broj glasova.

12.12.2018.

Poduka Europskog suda za ljudska prava hrvatskim sudovima

Piše: Vesna Alaburić

Obvezujući zadarskog nakladnika da sucu Borisu Babiću isplati naknadu štete od 50.000,00 kn hrvatski sudovi su povrijedili članak 10. Europske konvencije o ljudskim pravima, koji jamči slobodu izražavanja, pa Republika Hrvatska mora nakladniku platiti 5.000 eura. Tako je 8. studenog 2018. odlučio Europski sud za ljudska prava u predmetu Narodni list d.d. v. Hrvatska.

15.11.2018.

Novinari ni u Europi više nisu sigurni

Piše: Denis Romac

što nam o svijetu u kojem živimo govori činjenica da je u relativno kratkom razdoblju i na relativno malom geografskom prostoru u godinu dana ubijeno čak četvero istaknutih novinara, od čega troje u članicama Europske unije? što nam to govori o odgovornosti tih zemalja i o ugroženosti novinarstva i novinarskih sloboda u Europi?

30.10.2018.

Javna obrana kriminalne i propale privatizacije

Piše: Saša Paparella

Hrvatska radiotelevizija platila je producentskoj tvrtki Dinaten projekt čak 600.000 kuna za seriju pod nazivom ''Je li moglo drugačije'', kojom je amnestiran pravomoćno osuđeni Miroslav Kutle, ali i cijela plejada važnih likova u privatizaciji 90-ih, u rasponu od Ivića Pašalića do Borislava škegre.

28.08.2018.