O HND-u > Zaključci novinarskog vijeća časti > Zaključci 19. sjednice Novinarskog vijeća časti, održane 27. travnja 2017. godine

Zvonimir Matutinović vs Franjo Lepan, glavni urednik Goran Gavranović

Zahtjev Zvonimira Matutinovića za očitovanje zbog pisanja internetskog portala 24sata o djeci, tekstovi s fotografijama 

 

a)http://www.24sata.hr/news/curica-umrla-u-kuci-zvala-je-majku-i-rekla-da-je-boli-glava-508661

autor Franjo Lepan, objavljeno 25. siječnja 2017.

b) http://www.24sata.hr/news/smrt-curice-ne-znaju-zasto-je-doslo-do-izljeva-krvi-u-mozak-508783? 

autor Franjo Lepan, objavljeno 26. siječnja 2017.

Recentni primjeri: 

http://www.24sata.hr/news/djevojcica-spasila-psa-kada-ju-je-autom-ubio-pijani-veterinar-505870 preneseno iz Blica

http://www.24sata.hr/news/mahirova-majka-ne-zelim-da-me-sazalijevaju-zelim-istinu-456017 

 

Franjo Lepan nije član HND-a

Goran Gavranović je član HND-a.

 

Zaključak

Sa šest glasova za, dva protiv i dva suzdržana glasa ocijenjeno je  da novinar Franjo Lepan nije prekršio univerzalna načela novinarske profesije i da se glavni urednik portala 24sata Goran Gavranović nije ogriješio o Kodeks časti hrvatskih novinara. 

 

Obrazloženje: Podnositelj u zahtjevu navodi da 24sata stalno krše osnovna načela novinarske struke jer objavljivanje tragičnih priča o maloljetnicima, bez obzira jesu li u statusu žrtve, napadača ili je pak riječ o nesretnom slučaju, koriste za podizanje tiraže i "klikova", čime se krši Konvencija o pravima djeteta i Kodeks časti hrvatskih novinara. Jer, ne vodi se računa o dostojanstvu preminulih, te osjećajima uže obitelji. Podnositelj ističe da je objavljen identitet devetogodišnje djevojčice koja je preminula i njezina fotografija.  

Novinar Franjo Lepan i urednik Goran Gavranović nisu poslali svoje očitovanje na traženje Vijeća časti. 

Ne samo Kodeks časti hrvatskih novinara već i elementarna ljudskost nalaže novinarima da budu  obazrivi pri izvještavanju o tragedijama, nesrećama, smrtnim slučajevima, samoubojstvima, bolestima...  Jednako tako notorno je da novinari, bez obzira jesu li ili nisu članovi HND-a, moraju biti osobito obazrivi kad izvještavaju o događajima u kojima su na bilo koji način uključena djeca i malodobnici, što je dodatno naglašeno kad su oni žrtve. 

Prvi opći test koji urednik i novinar trebaju provesti kod izvještavanja o tragedijama jest test javnosti, odnosno moraju se pitati postoje li okolnosti koje opravdavaju interes javnosti u svakom pojedinom slučaju i u kojoj mjeri.  Pri tomu su odlučne  okolnosti samoga događaja, odnos osoba koje su s njim na bilo koji način povezane, te novinarski pristup u pripremi i izradi  novinarskog izvještaja.  

U sva četiri teksta na koja smo upozoreni,  riječ je o tragedijama u kojima su žrtve djeca i malodobnici. Vijeće časti ocjenjuje da su okolnosti tih događaja takve da iznimno opravdavaju interes javnosti, s obzirom na to da se u svakom od tih slučajeva postavlja pitanje je li se tragedija mogla spriječiti, odnosno izvještavanje o tim tragedijama može imati, i - po ocjeni Vijeća časti - u svim spornim tekstovima ima preventivno značenje. Opravdani smisao izvještavanja jest upozoriti javnost na okolnosti tragedije kako bi se spriječili slični događaji. 

Obitelj i bližnji pogođeni tragedijom različito reagiraju i okolina, a osobito novinari, dužni su poštovati njihov osjećaj za privatnost, osobito kad su žrtve djeca. Vijeće časti pri donošenju ocjene o sva četiri teksta nije u posjedu informacija koje bi ukazivale da obitelji, bližnjima ili okolini  žrtava tragedija nije poštovana njihova privatnost. Sudeći po objavi obiteljskih fotografija  žrtava, a i objavljenim razgovorima s članovima obitelji, može se pretpostaviti da su interes javnosti  doživljavali kao brigu i suosjećanje društva u njihovim najtežim trenucima, a ne kao uznemiravanje.  S obzirom na sve okolnosti koje su bile dostupne Vijeću časti, a i iz načina izvještavanja, Vijeće časti nije u objavljenim tekstovima našlo informacije koje  bi ukazivale na senzacionalističke namjere urednika ili novinara, odnosno okolnosti koje bi ukazivale da nije vođena briga o privatnosti, dostojanstvu i časti žrtava i njihovih obitelji. Također, Vijeće časti nije našlo da su objavljene informacije koje ne opravdavaju javni interes. 

Praksa je svih medija u svijetu da se zbog opravdanog skretanja pozornosti na tragedije fokus stavlja upravo na djecu kako bi se izazvala pažnja i društvena empatija za okolnosti nekog događaja, što nerijetko dovodi do pozitivnih promjena u stavovima i ponašanju.