Knjiga je rađena u formi znanstvene monografije, a služit će i kao udžbenik na diplomskom studiju Novinarstvo Sveučilišta Sjever. Organizatori očekuju dolazak brojnih novinara, studenata i znanstvenika koji se bave medijima, a knjigu će predstaviti neki od najznačajnijih hrvatskih urednika i novinara.
„U Hrvatskoj nema literature, niti znanstvene niti priručničke, koja bi se bavila važnim problemom uređivanja medija te je knjiga osmišljena kao pomoć u radu svakome uredniku. Željeli smo kroz znanstveno istraživanje ovoga problema istodobno donijeti i znanstveni doprinos. Pozivali smo se mahom na američku relevantnu literaturu iz područja novinarstva i medija koje knjiga donosi u prijevodu“ ističe autorica Gordana Tkalec.
„U knjizi se, zahvaljujući brojnim izvorima i primjerima, objašnjava uređivačka struktura i praksa u preddigitalnom razdoblju, kada su u medijima dominirale tiskovine, a naposljetku, objašnjava i što se sve u medijima dogodilo nakon dominacije najrazličitijih internetskih medija i platformi te kakva je budućnost medija“ dodaje suautor Željko Krušelj.
Monografija na temelju domaćih i inozemnih iskustava odgovara na pitanje kakav bi trebao biti stručni, obrazovni i intelektualni doseg današnjeg urednika, i to ne samo u medijima, već i u cjelokupnom izdavaštvu. U realizaciji knjige autorima su informacijama iz svojih redakcija i izdavačkih kuća pomagali brojni urednici i medijski stručnjaci čime ona dobiva dodatnu praktičnu i činjeničnu utemeljenost. Jedno je poglavlje rezultat istraživanja stanja u medijima koje su kroz projektnu nastavu proveli studenti Diplomskog studija Novinarstvo Sveučilišta Sjever koji su većinom već zaposleni u različitim medijskim kućama. Nekoliko nastavnika sudjelovalo je u grafičkom i tehničkom oblikovanju knjige, a u opremi su velikim dijelom korištene fotografije nastavnika i studenata Sveučilišta nastale kroz terensku nastavu, radionice i studentske tribine.
Izvor i foto: Sveučilište Sjever i Koprivnica.hr