Platforma je namijenjena udruženjima IFJ-a, njegovim regionalnim skupinama, a podržavaju ga sve sindikalne svjetske federacije koje predstavljaju nekoliko stotina milijuna radnika. Potiču kako podaci nikada ne smiju biti ograničeni te da informacije moraju ostati javno dobro.
Utjecaj corona virusa na čovječanstvo dovodi do zdravstvene, političke i ekonomske krize te ostavlja strašne posljedice na sva naša društva. Svi kontinenti i sektori su zahvaćeni ovom krizom, a mediji, bez obzira na njihovu prirodu, nisu u stanju izbjeći ovaj destruktivni val. Mnoge medijske tvrtke već su zatvorene, milijuni radnih mjesta su nestala, a novinari, čije su kvalitetne informacije ključne za građane u vrijeme krize, trpe najjači udarac.
Potrebno je zaštititi medije, sačuvati radna mjesta i podržati najvrjednije radnike. Neophodna je priprema za budućnost koja se temelji na kvalitetnom, etičkom i solidarnom novinarstvu u kojem se poštuju radna prava i temeljne slobode.
Međunarodna federacija novinara (IFJ) predlaže snažan i izravan plan globalnog poticanja u spašavanju najugroženijih medija i novinara. Poziva sve nacionalne vlade da se, u ovo doba dezinformacija, zalažu snažnim političkim i ekonomskim mjerama za kvalitetno novinarstvo koje će osigurati opstanak kvalitetnih medija i profesionalnih novinara.
Mnoge podružnice IFJ-a širom svijeta već su postigle značajan napredak i dobile snažna obećanja od vlada ili federacija poslodavaca. Neke od njih su:
- Osigurati fizičku i psihološku sigurnost i zaštitu medijskih radnika;
- Osposobiti novinarima slobodno kretanje u vrijeme općeg ograničenja;
- Omogućiti sredstva novinarima i medijskim radnicima kojima bi dostojno živjeli i radili uz izvanrednu financijsku pomoć, unatoč padu prihoda.
Od početka pandemije, novinari su u velikoj mjeri dokazali ključnu ulogu koju igraju. Bilo da se radi o obrazovanju svojih građana, znanstvenim objašnjenjima ili otkrivanjem raznih priča političara, postavljajući im teška pitanja i otkrivajući institucionalne neuspjeh. Zahvaljujući njihovom angažmanu, novinarstvo kao javno dobro je i dalje uspješna okosnica naše demokracije.
Nažalost, istodobno previše država koristi ovu krizu kako bi povećalo svoju autoritarnu moć te ojačalo svoje sustave nadzora stanovništva ili zatvorilo novinare. Neke medijske kompanije smanjuju plaće i povlastice bez pregovora te otpuštaju osoblje.
IFJ i njegove podružnice širom svijeta će na globalnoj i nacionalnoj razini nastaviti promovirati kvalitetno, etično i solidarno novinarstvo za koje se zalažu od svog stvaranja 1926. godine. Stoga IFJ i predlaže „Globalnu platformu za kvalitetno novinarstvo“ kako bi očuvala i zaštitila radna mjesta u medijskoj industriji i stvorila budućnost koja promiče održivu, etičku i javno podržanu informacijsku ekonomiju. Informacije moraju ostati javno dobro.
Više informacija o platformi možete pronaći ovdje.
Izvor: IFJ