Hrvatska je, upozorava izvještaj, u kategoriji srednje rizičnih zemalja za novinare po pitanju standarda i zaštite novinarske profesije, a alarmatno je visoko rizična zemlja za novinare po pitanju radnih uvjeta.
Izvještaj tako ističe pogoršanje stanja u pogledu standarda i zaštite novinarske profesije. Hrvatska, Velika Britanija, Bugarska, Mađarska, španjolska, Rumunjska, Slovačka, Albanija, Italija, Slovenija, Malta, Irska i Francuska ocjenjuju se kao srednje rizične zemlje za novinare, a Turska kao visoko rizična.
Podindikator o radnim uvjetima novinara bilježi alarmantno visok rizik u 13 zemalja: Albaniji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji, Litvi, Portugalu, Rumunjskoj, Sloveniji, španjolskoj, Turskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Europski sveučilišni institut (EUI) autor je novog Monitora medijskog pluralizma. MPM2020 je ažuriran za digitalno doba s dodatkom mnogih novih pokazatelja i varijabli koje se odnose na digitalnu transformaciju vijesti i medija.
Studija potvrđuje trendove uočene u medijskom sektoru proteklih godina: novinari su sve više žrtve uznemiravanja; održivost industrije vijesti ugrožena je u cijeloj Europi, dok je uloga digitalnih platformi u sve većem porastu.
MPM2020 je znanstvena studija usmjerena na dokumentiranje rizika za medijski pluralizam u državama članicama Europske unije (uključujući UK), kao i u zemljama kandidatima, Turskoj, i prvi put u Albaniji, temeljeno je na skupu od 200 varijabli organiziranih u 20 pokazatelja. Nijedna od analiziranih zemalja nije bez rizika ugroze medijskog pluralizma.
Ubojstva Jana Kuciaka i Martine Kušnírove u Slovačkoj, Lyre McKee u Sjevernoj Irskoj i Viktorije Marinove u Bugarskoj nažalost potvrđuju da Europa nije imuna na stravične zločine nad novinarima.
“Prijetnje i uznemiravanje novinara sve se češće događaju u internetskoj sferi, posebice su prijetnje usmjerene prema novinarkama, a to bi moglo imati grozan učinak na slobodu izražavanja novinara i njihovu sposobnost da nastave svoj rad bez posljedica na njihovo zdravlje i život”, rekao je profesor Pier Luigi Parcu, direktor Centra za medijski pluralizam i slobodu medija pri EUI. “Još više zabrinjava potencijalna normalizacija prijetnji novinarima od strane političara, onih koji su u najboljem položaju za stvaranje povoljnog okruženja za novinare”, dodao je.
Sve se to događa tijekom sve veće neizvjesnosti za ekonomsku održivost medija, koja potencijalno prijeti samoj industriji i raznolikosti i pluralizmu kvalitetnih informacija i vijesti koje postoje kao ključni stup demokracije. Na održivost medijskog sektora dodatno utječe razorna uloga digitalnih posrednika koji sve više preuzimaju prihode od oglašavanja od izdavačkog sektora.
Analiza koju donosi MPM2020 pruža solidnu osnovu za informiranje tvoraca politika, istraživača, novinarskih organizacija i drugih dionika o zdravlju i održivosti medijskog okruženja u EU. Monitor se provodi uz potporu koju je Europska unija dodijelila Centru za medijski pluralizam i slobodu medija pri Centru Robert Schuman – EUI.
Više možete pročitati na snh.hr.