Godišnje izvješće pod nazivom "Traženi! Prava akcija za slobodu medija u Europi" pregled je slučajeva kršenja slobode medija prijavljenih tijekom 2020. godine, među kojima je i 17 slučajeva iz Hrvatske.
Između 2015. i 2019. godine Platforma Vijeća Europe bilježila je prosječno 30 slučajeva godišnje. U 2020. godini Platformi su prijavljena čak 52 slučaja fizičkog nasilja, što je četiri puta više nego 2016., kada su zabilježene 24 prijave. Na žalost, zabilježena su i dva ubojstava, ono novinarke Irine Slavine u Rusiji i vlasnika televizije Kastriota Reçija u Albaniji. Zemlje koje su najviše pogođene fizičkim nasiljem su Rusija, a slijede Italija, Srbija i Velika Britanija.
Zabilježen je još veći rast broja slučajeva uznemiravanja novinara. Za razliku od 2016., kada je takvih slučajeva bilo 18, u 2020. bilježi se njih čak 70, četiri puta više. Zemlje koje su najviše pogođene su Francuska, Slovenija, Turska, Ukrajina i Poljska.
"Prije nekoliko dana dva su španjolska novinara ubijena u Burkini Faso. Ali ovakve tragedije događaju se i u Europi. Otkako je platforma pokrenuta, prije šest godina, zabilježili smo 31 slučaj novinara ubijenih na zadatku. Fizičko nasilje nad novinarima jedan je od najupečatljivijih znakova pogoršanja stanja slobode medija u Europi", izjavio je prilikom objave izvještaja Ricardo Gutiérrez, glavni tajnik EFJ-a, jedne od 14 međunarodnih novinarskih i medijskih organizacija koje sudjeluju u radu Platforme.
Posebno je zabrinjavajuće stanje u Bjelorusiji koja nije država članica Vijeća Europe. "U Bjelorusiji je trenutno 11 novinara u zatvoru samo zato što rade svoj posao. U 2020. godini, nakon lažnih predsjedničkih izbora, zabilježeno je 480 slučajeva nezakonitih pritvaranja novinara. Tijekom 2020. godine zabilježili smo 62 slučaja fizičkog nasilja nad bjeloruskim novinarima. To je više od ukupnog broja slučajeva nasilja zabilježenih u svim ostalim državama članicama Vijeća Europe. Zbog toga smo se odlučili uključiti poglavlje o Bjelorusiji, iako ona nije članica CoE. ", naglasio je glavni tajnik EFJ-a Ricardo Gutiérrez.
Uoči Svjetskog dana slobode medija, glavna tajnica Vijeća Europe Marija Pejčinović Burić pozvala je europske vlade "da pokažu jaču političku volju da zaštite novinare i neovisno novinarstvo kako bi zaustavili pogoršanje sloboda medija na kontinentu". "Države članice obvezne su osigurati da novinari mogu svoj posao obavljati bez nasilja, zastrašivanja i ispunjavati svoju ulogu javnog "čuvara", rekla je Pejčinović Burić.
Godišnje izvješće Platforme Vijeća Europe možete pročitati ovdje.
Â
Izvor: coe.int
Â