Iz Tiska kažu kako nakon pomnih analiza svake godine uvode promjene u svoje poslovanje, a sve kako bi ono bilo dugoročno održivo, a da bi, prije svega, osigurali stabilnost radnih mjesta za više od 2000 ljudi, koliko kompanija ukupno zapošljava.
Evo kako su svoju odluku o prekidu distribucije tiskovina objasnili Indexu.
"Tisak nastavlja s prodajom tiskovina, ali smo naše partnere obavijestili da više ne možemo pružati usluge njihove distribucije. Naime, dosad smo distribuirali tiskana izdanja različitih publikacija na razgranatu mrežu od preko 3.000 lokacija u Hrvatskoj što višestruko nadilazi broj prodajnih lokacija Tiska.
To nažalost više nismo u mogućnosti obavljati, jer distribucija nije dio našeg temeljnog poslovanja, ali ćemo učiniti sve što možemo da dostupnost tiskanih izdanja na našim prodajnim mjestima ne bude ugrožena", kazali su te dodali kako nisu jedini koji prepoznaju važnost distribucije tiskovina i osiguravanja njihove dostupnosti i opće informiranosti javnosti.
"Smatramo da će ova djelatnost biti komplementarna onim gospodarskim subjektima koji su primarno usmjereni na distribuciju. Spremni smo svakako podržati prijenos našeg dugogodišnjeg znanja i iskustva u ovoj specifičnoj distribuciji na druge zainteresirane strane te time omogućiti nastavak ove važne djelatnosti", kazali su.
Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko kazao nam je da bi ovaj potez Tiska konkretno značio da će dogodine Hrvatska postati jedina zemlja EU bez novina na kioscima, građani bez pristupa opće informativnim tiskanim izdanjima, a brojni novinari i novinarke bez posla.
Zovko kaže kako je činjenica da opće informativne dnevne novine i tjednici imaju najveće redakcije te da bi njihovo gašenje predstavljalo nezapamćenu devastaciju novinarske struke.
"HND-ov je stav, a o tome smo razgovarali i u resornom Ministarstvu kulture i medija, da je obaveza države prema još uvijek važećem Zakonu o medijima poticati pluralizam i raznovrsnost medija te kao jedino rješenje vidimo distribuciju novina putem Hrvatske pošte kao javne tvrtke.
Brojne zemlje u EU subvencioniraju distribuciju tiska na taj način. Naravno, takva državna subvencija podrazumijeva preuzimanje obaveze nakladnika da neće doći do masovnih otpuštanja zaposlenih koji izravno rade na proizvodnji medijskog sadržaja te je potrebno uvesti i mehanizme koji će to osigurati.
Prestankom distribucije pitanje je koliko bi tiskanih izdanja uopće nastavilo izlaziti, odnosno u kakvom formatu", kazao je Zovko. Na naše upite kako se prekid distribucije od Tiska može odraziti na tiraže novina koje su ionako zadnjih godina poprilično opale te koje su moguće posljedice ovakvih odluka, Zovko odgovara da je moguće da Hrvatska preko noći ostane bez više stotina novinara.
Ipak, po pitanju ovog problema je optimističan i smatra da nema mjesta panici.
"Želim reći da smo optimisti u pogledu rješavanja ovog problema i da nema mjesta panici. Zadaća je države, nakladnika, ali i HND-a da učini sve kako bi se distribucija neometano nastavila i vjerujem da će se to u konačnici i dogoditi, a samim time i sačuvati radna mjesta. U stalnom smo kontaktu s glavnim urednicima i predstavnicima nakladnika, Udrugom tiskanih nakladnika te Ministarstvom kulture i medija", kazao je Zovko.
Izvor: index.hr.