Foto: Screenshot rsf.org
Hrvatska bilježi blagi rast u posljednjih nekoliko godina, posljednji put je na sličnoj poziciji bila 2015. kada je bila na 58 mjestu. Prema izvješću RSF-a, stvari se nisu mnogo promijenile u odnosu na prethodne godine: novinari koji su istraživali korupciju, organizirani kriminal ili ratne zločine često su bili izloženi maltretiranju. RSF navodi da je kleveta u Hrvatskoj kriminalizirana a vrijeđanje Republike, njezinih simbola, himne ili zastave može se kazniti zatvorom do tri godine.
Vlada se nije prestala miješati u poslove HRT-a, a uprava tog javnog servisa i dalje tuži zaposlenike koji su ukazivali na ovaj problem, a otišli su i korak dalje pa tužili i HND. RSF navodi da fizički napadi, prijetnje i cyber-nasilje i dalje predstavljaju veliki problem za novinare a na sve to vlast uopće ne reagira. Izvješće o Hrvatskoj možete vidjeti ovdje.
Predsjednik HND-a, Hrvoje Zovko, upozorava da su novinari u novinarke u Hrvatskoj i dalje meta brojnih prijetnji i napada. “Ono što nas osobito zabrinjava jeste šutnja ljudi koji vode državu; nedavno smo imali napad u Splitu na dvije novinarke koje su samo radile svoj posao, taj napad je osudio ministar Božinović, ali je izostala reakcija premijera Plenkovića” rekao je Zovko i dodao da HND već godinama upozorava na sve na što je sad i RSF ukazao a između ostalog i na snažan utjecaj politike u rad javnog servisa. “Javni servis je u jednom trenutku pokrenuo niz tužbi protiv drugih medija i novinara koji su kritički pisali i govorili o radu HRT-a koji plaćaju svi građani. HRT je također tužio i vlastite zaposlenike kao i HND - jedinu strukovnu udrugu novinara, što predstavlja jedinstven slučaj u svijetu. Novinari koji istražuju korupciju, koji se bave organiziranim kriminalom i ratnim zločinima su često izloženi maltretiranjima, pritiscima i napadima. I dalje je na snazi pravosudni progon novinara, a sve te tužbe vlasti i samih sudaca, imaju za cilj zastrašivanje novinara i odvraćanje od pisanja ozbiljnih istraživačkih tekstova o kriminalu, korupciji i ratnim zločinima. Ono što mi pogotovo smatramo važnim spomenuti je da je u Hrvatskoj stvoreno ozračje u kojem su novinari krivi za sve”, rekao je predsjednik HND-a.
Kada je riječ o napadima na novinare, prema statistikama koje vodi Hrvatsko novinarsko društvo u okviru regionalnog projekta safejournalists.net zabilježeno je 28 napada na hrvatske novinare u posljednje tri godine - 10 fizičkih napada, 10 prijetnji smrću i teškim tjelesnim ozljedama, 3 prijetnje upućene medijskim kućama i organizacijama i 5 drugih prijetnji upućenih novinarima. Osim ovoga HND je zabilježio slučajeve zastrašivanje novinara i strukovne organizacije kao i veliki broj slučajeva diskriminacije novinara i novinarki. Velika većina slučajeva još je u postupku istrage. U ovoj godini bilo je čak 4 fizička napada na novinare te dva slučaja kada se policija nedolično ponijela prema novinarkama.
Izvor: HND