Hrvatska je u 2016. godini znatno nazadovala na području medijskih sloboda, podsjetio je predsjednik HND-a Saša Leković na svečanosti dodjele nagrada HND-a povodom Svjetskog dana slobode medija. "Koliko god nas može radovati činjenica da u Hrvatskoj niti jedan novinar lani nije ubijen niti zatvoren zbog svog novinarskog rada toliko nas mora zabrinuti što smo uz Poljsku i Mađarsku svrstani među zemlje sa najnižim stupnjem medijskih sloboda u Europskoj uniji, a najviše smo nazadovali među zemljama jugoistočne Europe“, rekao je Leković.
Hrvatsko novinarsko društvo na te je trendove upozoravalo na vrijeme i argumentirano, a međunarodne organizacije i institucije, te vlade onih zemalja u kojima su demokratski standardi visoki, razumjele su poruku i podržavaju napore HND-a. „Međutim, hrvatske vlasti, a i političari u Hrvatskoj općenito, ne čine ništa da bi bila bar djelimice sanirana šteta koja je nastala dugotrajnim zanemarivanjem važne uloge novinara i medija u razvoju demokratskog društva a koja je kulminirala za vrijeme prethodne Vlade, kada su financijski gotovo uništeni neprofitni mediji a devastacija profesionalnih standarda, javnog medijskog servisa HRT-a, posebno njegova informativnog programa, dosegla vrhunac“, upozorio je Leković.
Cijeli govor predsjednika HND-a Saše Lekovića možete vidjeti ovdje.
Obuljen Koržinek čestitala novinarima
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek čestitala je danas Hrvatskom novinarskom društvu i svim medijskim djelatnicima Svjetski dan slobode medija, poručivši da treba konstantno razvijati i podizati svijest o temeljnim principima slobode medija, te o važnosti neovisnosti rada novinara i medija.
„Iznimno je važno konstantno razvijati i podizati svijest o temeljnim principima slobode medija u cijelom svijetu, kao i važnosti zaštite medijskih djelatnika i medija u ostvarivanju neovisnosti njihova rada“, stoji u brzojavu-čestitci ministrice Obuljen Koržinek upućenoj HND-u.
Ministrica je naglasila da „demokratizacija medija u digitalnom dobu povećava dostupnost informacija i mogućnost razmjene znanja, ali i omogućuje širenje govora mržnje, raznih oblika ekstremizama, diskriminacije i neprijateljstava“.
„Upravo mediji i medijski profesionalci svojim djelovanjem mogu doprinijeti međusobnom razumijevanju i izgradnji društva u kojem će biti moguća pravda za sve, javno izražavanje mišljenja i veće uključivanje javnosti.“
Zoran šprajc novinar godine
HND je danas dodijelio tradicionalne nagrade najboljim novinarima za prošlu godinu. Za Novinara godine proglašen je u izboru članova HND-a Zoran šprajc, urednik RTL Direkta, a nagradu za životno djelo Otokar Keršovani dobila je slobodna novinarka Jasna Babić.
Nagrade su dodijeljene i za pisano (Hajrudin Merdanović – 24 sata), radijsko (Albert Petrović - HRT, Hrvatski radio Rijeka), televizijsko (Daniela Draštata, Marijana Kranjec i Ljiljana Mandić - HRT) te za internetsko novinarstvo (Melisa Skender – lupiga.com). Za najbolji istraživački rad nagrađene su Sandra Carić Herceg i Orhidea Gaura Hodak – Nacional, za najbolju fotografiju Jurica Galoić – Pixell, a za najbolji snimateljski rad (Goran šantar i Davorin Tram, Nova tv)
Obrazloženja nagrada i snimke svečanosti možete preuzeti ovdje.
S ciljem podizanja svijesti o važnosti slobode medija Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 3. svibnja Svjetskim danom slobode medija, podsjećajući svjetske vlade na pravo na slobodu izražavanja. Istovremeno se ovim danom obilježava godišnjica Deklaracije iz Windhoeka, izjave o principima slobodnih medija koju je sastavila skupina afričkih novinara 1991. godine u Windhoeku, u Namibiji, s ciljem zaštite temeljnih prava slobodnog tiska.
Svjetskim danom slobode medija promiču se temeljna načela slobode medija kako bi se obranila njihova neovisnost i odala počast novinarima koji su izgubili živote tijekom svog rada. Ovo je dan kada se potiču inicijative u korist slobode medija i procjena stanja o slobodi medija u svijetu.
Izvor: HND, AEM