Kako se navodi u priopćenju 25. srpnja dogodio se incident bez presedana, kada je novinarki Inas Hamdan prijetilo mnoštvo okupljeno ispred njezine kuće u Malmöu u Švedskoj. Kako je navela Hamdan prosvjedovali su zbog njezinog izvještavanja o tjednim skupovima u Malmöu za okončanje izraelsko-palestinskog sukoba , uzvikujući ime novinarke i odašiljajući zastrašujuće povike.
Sljedećeg dana u e-porukama poslanim danskom novinaru BT-a Claesu Kirkebyju Theilgaardu također se prijetilo organiziranjem sličnih prosvjeda ispred njegova doma u Danskoj. Novinaru i njegovoj obitelji prijećeno je "posljedicama" kao odgovor na njegovo kritičko izvještavanje za BT o političkoj stranci Narodna fronta za oslobođenje Palestine.
Theilgaard je u izjavi za Europsku federaciju novinara (EFJ) kazao da je ovo prvi put da je dobio takvu prijetnju, iako je bio predmet stalnog internetskog uznemiravanja i prijetnji smrću zbog svog političkog izvještavanja. U e-poruci se Theilgaardu čak sugeriralo da je švedska novinarka Hamdan imala sreće što prosvjednici nisu ušli u njezin dom.
-Vlasti moraju učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi zajamčile sigurnost novinara i njihovih obitelji. Uznemiravanje novinara koji pokrivaju prosvjede sve je veći problem posljednjih godina, osobito oko spornih i osjetljivih pitanja . Prijetnje novinarima do sada su se uglavnom događale na samim prosvjedima ili putem interneta. Iako oštro osuđujemo sve oblike zastrašivanja kao odgovor na medijska izvješća, napad na novinare u njihovim domovima posebno je zabrinjavajući događaj, stoji u zajedničkom priopćenju EFJ-a i ECPMF te se dodaje kako je stoga od iznimne važnosti da države članice u potpunosti provedu Preporuku Europske komisije o zaštiti, sigurnosti i osnaživanju novinara .
-U svjetlu uznemirujućih prijetnji, moraju se uspostaviti učinkoviti standardni operativni postupci ili strategije za smanjenje rizika kako bi se zaštitili novinari koji prate prosvjede i demonstracije. Također je dužnost država članica jamčiti promicanje i potporu prilagođene interne obuke od strane medijskih tvrtki za novinare i druge medijske profesionalce, kako bi se izbjegle slične situacije u budućnosti. Snažno potičemo medijske tvrtke da provode sveobuhvatne procjene sigurnosti i rizika, kao i digitalnu obuku, s posebnim fokusom na zaštitu podataka. To uključuje zaštitu osjetljivih informacija kao što su kućne adrese, koje ne bi trebale biti dostupne javnosti. Nadalje, tražimo da nadležna tijela provedu opsežnu istragu prijetnji novinarima, koja je u skladu s europskim pravnim standardima. Odgovornost je vlada, zakonodavaca i pravosuđa osigurati novinarima sigurno radno okruženje. Kazneno gonjenje onih koji upućuju ovakve prijetnje s ozbiljnošću koju zaslužuju spriječit će klimu nekažnjivosti, a time i proliferaciju sličnih ili novih oblika zastrašivanja s ciljem ušutkavanja izvještavanja koje je od javnog interesa, navodi se u priopćenju EFJ-a i ECPMF-a.
Izvor: EFJ