Aktualno

Aktualno - vijesti

Vanja Jurić: SLAPP tužbe nanose štetu ne samo novinarima i medijima, nego i cijelom društvu

Razgovarao: Ivica Buljan

Bauk SLAPP tužbi i tužakanja novinara postao je jedan od ključnih problem medijskih i novinarskih sloboda. Iz dana u dan protiv novinara i medija podižu se tužbe, a onda se obilaze  sudovi te se tako sprečava i onemogućava novinare da rade svoj posao. O tom golemom problemu razgovarali smo s odvjetnicom Vanjom Jurić, koja je jedna do najupućenijih osoba po pitanju SLAPP tužbi u Hrvatskoj.   

14.04.2022.

VEM objavio javni poziv za ugovaranje novinarskih radova u elektroničkim publikacijama

Vijeće za elektroničke medije donijelo je odluku o raspisivanju Javnog poziva za ugovaranje novinarskih radova u elektroničkim publikacijama. Rok za podnošenje prijava je 13. svibnja 2022. Bespovratna sredstva u ukupnom iznopsu od 1.500.000,00 kuna isplanirana su u Financijskom planu Agencije za elektorničke medije za 2022. godinu, a dodijelit će se novinarima/kama za novinarske radove i istraživanja na teme koje su od javnog interesa, priopćili su iz AEM-a.    

14.04.2022.

Pravosudno-politički udar na novinare: HND najavljuje prosvjed ako se ne zaustave serijske tužbe

- Ovakvi sudski progoni novinara sistemski su i institucionalni jer tome pribjegavaj oni pripadnici društva koje zbog povlaštenog tretmana koji nezasluženo uživaju zovemo establišmentom te se to može nazvati jedino cenzurom. Ništa se ne mijenja i nastavlja se zlostavljanje i teror tužbama protiv novinara. Očekujemo reakciju nadležnih, a ako se to ne dogodi, organizirat ćemo veliki prosvjed novinara, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare čelnika HND-a u Novinarskom domu.

13.04.2022.

Pičuljan: HBOR nezakonito koristi ograničenja prava na pristup informacijama

Povjerenik za informiranje Zoran Pučuljan odbacio je tumačenja da HBOR stavlja u zlonamjeran kontekst, poručivši da statistički podaci iz izvješća o primjeni Zakona o pravu na pristup informacijama ukazuju da HBOR nezakonito koristi ograničenja prava na pristup informacijama.

12.04.2022.

OTVOREN NATJEČAJ ZA NAGRADU "VELEBITSKA DEGENIJA"

Hrvatsko novinarsko društvo, Zbor novinara za okoliš, raspisalo je Natječaj za godišnje nagrade "Velebitska degenija" za najbolji novinarski rad o zaštiti okoliša objavljen u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2021. godine.

12.04.2022.

HZSN: Zoranu Kovačeviću nagrada za životno djelo

Novinar, urednik, autor brojnih knjiga i publikacija, te sportski dužnosnik Zoran Kovačević dobitnik je nagrade za životno djelo Hrvatskog zbora sportskih novinara (HZSN). Na tradicionalnoj godišnjoj dodjeli nagrada i priznanja HZSN-a na taj nalčin odano je priznanje Kovačeviću, koji je prije točno 50 godina u Sportskim novostima objavio prvi tekst. 

12.04.2022.

DVOSTRUKI KRITERIJI KAZIMIRA BAČIĆA

Piše: Goran Borković

U postupku koji je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko pokrenuo protiv bivšeg poslodavca Hrvatske radiotelevizije zbog otkaza koji mu je uručen prošle godine, 29. ožujka svjedočio je i bivši glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić, koji je Zovku ukupno dao dva otkaza, donosi forum.tm. 

.

08.04.2022.

Saborski odbor za medije: Brojne primjedbe na program i poslovanje HRT-a

Saborski Odbor za informiranje, informatizaciju i medije u četvrtak je primio na znanje izvješće o radu HRT-a za 2020. koje je podnio glavni ravnatelj Robert šveb. Članovi Odbora većinom glasova primili su na znanje Izvješće o radu i poslovanju HRT-a za 2020. uz brojne primjedbe na program i poslovanje HRT-a pod vodstvom bivšeg glavnog ravnatelja Kazimira Bačića, ali i uz isticanje i da to izvješće nisu prihvatili ni Programsko vijeće ni Nadzorni odbor HRT-a.

07.04.2022.

Anketa o seksualnom uznemiravanju na radnom mjestu

Sindikat novinara Hrvatske nastavlja borbu za bolje radne uvjete u kojima rade novinari i novinarke u hrvatskim redakcijama. Prije nekoliko mjeseci kampanja #ženeujavnomprostoru pokazala je s čime se žene suocavaju na radnim mjestima i svakodnevnom životu, i koliko su zapravo izložene seksualnom uznemiravanju i zlostavljanju. Zajednički nazivnik većine svjedočanstava u Hrvatskoj je manjak podrške, podrška je izostala i kada se uznemiravanje događalo i nakon što su svjedočile.

05.04.2022.

Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacija: Najmanje se omogućava pristup financijskim podacima

U  2021. podneseno je 18.576 zahtjeva za pristup informacijama, što je na razini prosjeka prethodnih godina. Podatke  je dostavilo 5.186 ili 88,54% od ukupno 5.857 evidentiranih tijela javne vlasti, stoji između ostalog u Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama koje je Povjerenik za informiranje Zoran Pičuljan podnio Saboru.

05.04.2022.